Regionálne produkty: MAS Horný Liptov | MAS Mezi Úpou a Metují
Hlavná stránkaRegionálne produktyKontakt
Kontakt:

Adresa:   Podtúreň 29, 033 01 Liptovský Hrádok
Telefón:  0918/ 371 569

Vyrába píšťaly, fujary, črpáky.

Výrobky Zdenka Pelacha sú výnimočné tým, že vždy dosahujú naximálnu kvalitu. Jeho výrobky cestujú po celom svete. Ľudia si ich vozia so sebou do cudziny, aby im pripomínali ďalekú domovinu.

Vyrezáva liptovské črpáky z javora s figurálnym alebo zvieracím motívom. Na otázku, prečo požičiava črpáky bačom na salaš, bez váhania odpovedá: "A vám by chutilo na salaši žinčicu piť z pohára? V mojich liptovských črpákoch žinčica na salaši akosi lepšie chutí ako z obyčajného pohára. Najlepšie chutí z údených črpákov, ktoré po skončení údim v udiarni. Pohár získava týmto typickú patinu a najmä vôňu črpáka zo salaša".

Srdcová záležitosť je pre neho fujara. Hovorí, že každý chlap by mal mať jednu a vedieť na nej hrať, pretože je to kráľovná medzi slovenskými ľudovými nástrojmi. Niet takého nástroja, ktorý z seba vylúdi zo seba čarovnejší zvuk ako fujara. Fujaru vyrába z bazového dreva a jaseňa. "Keď idem z hory, vždy nejakú palicu donesiem" s úsmevom vraví Zdenko Pelach. Fujary a píšťaly, ktoré Zdenko vyrába, nie sú len suvenírmi, sú plne funkčné, ladené pre hudobníkov - profesionálov. Výraba aj píšťalky - píšťalôčky, krásne zdobené...